31
ژانویه

محل نصب درب های ضد حریق و ویژگی این درب ها

 محل نصب درب های ضدحریق و ویژگی این درب ها :

امروزه درب‌های ضد حریق به عنوان یکی از قسمت‌های مهم در زمینه ایمنی و پیشگیری از انتشار آتش در یک ساختمان شناخته می شود و بی شک افرادی که قصد ساخت خانه دارند با خود فکر می‌کنند که بهتر است از همین ابتدای کار مسائل ایمنی را جدی بگیرند تا در صورت بروز هرگونه اتفاق ناگواری، بتوانند از جان و مال خود حفاظت کنند

ویژگی درب های ضدحریق

درب‌های ضد حریق در برابر آتش سوزی مقاوم هستند و باعث می‌شوند که اگر آتش سوزی در قسمتهای دیگری یک ساختمان رخ داد، به داخل بخش‌های مختلف نفوذ نکند. به همین دلیل است که ساختمان‌هایی که برای قسمت‌های مختلف آن از درب‌های ضد حریق استفاده شده از نظر امنیتی در رتبه بندی خوبی قرار دارند. نکته‌ دیگری که در خصوص دربهای ضد حریق باید بدانید این است که این محصولات توانایی مقاومت در برابر شعله مستقیم را تا ۴ ساعت دارند و از طرفی وجود لاستیک نسوز پف شونده و درزگیر در اطراف این درب‌ها  باعث می شود که هرگونه دود سمی و حرارت که در فضای بیرونی (مانند راهرو و راه پله یک ساختمان) است، وارد اتاق‌ها نشود

 

محل و نحوه نصب درب های ضد حریق

 

محل نصب دربهای ضد حریق معمولاً در پله‌ های اضطراری و پاگردها است، چرا که استفاده از این نمونه درب در چنین قسمتهایی باعث می شود که راه خروجی ساختمان در زمان بروز حادثه سالم و بدون مشکل باقی بماند. استفاده از درب‌های ضد حریق در ورودی راه پله اضطراری، پاگردها و… به شما اجازه می‌دهد که در زمان بروز هر حادثه مسیر امنی برای خروج از ساختمان داشته باشید و از طرفی آتش سوزی بین طبقات گسترش پیدا نکند.

دربهای ضد حریق معمولاٌ در فضاهایی هایی مانند موتورخانه، گاراژ و … به منظور جداسازی یک محیط پر خطر از مکان های دیگر، نصب می شوند. برای عملکرد موثرتر بهتر است که دیوارها، سقف و ورودی ها نیز برای مدت زمان نسبتاً طولانی مقاوم باشند در ساختمان های تجاری- اداری، هتل ها و برخی از ساختمان های مسکونی این درب ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع درب عموماً به عنوان درب های داخلی کاربرد دارند.

 

میزان مقاومت دربهای ضد حریق

میزان مقاومت درب در کشورهای مختلف، متفاوت است و در آیین نامه داخلی هر کشور تعیین می شود. درهای ضد حریق بر اساس مدت زمان مقاومت در برابر حریق دسته بندی می شوند؛ که معمولاً 30، 60، 90 و 120 و180و240 دقیقه می باشد. به عنوان مثال درب های از جنس استیل تا 4 ساعت هم مقاوم هستند. درب چوبی کمترین مقاومت را دارد که از 20 دقیقه تا یک ساعت می باشد. مقاومت درب های لیدوما 120 دقیقه می باشد.

 

قسمت‌های تشکیل دهنده درب ضد حریق

1-پنجره شیشه ای ضد حریق

این قسمت فقط در برخی درب‌های ضد حریق دیده می‌شود و باید در نظر داشته باشید که بهتر است برای مکان‌هایی با حساسیت بالا از درب‌هایی استفاده شود که پنجره ندارند.

2-قفل و دستگیره خروج اضطراری

بعد از بسته شدن اتوماتیک درب در زمان آتش سوزی شما می‌توانید از این قسمت‌ها برای فرار استفاده کنید و یا این که نیروهای گروه نجات و اطفاء حریق می‌توانند با استفاده از آنها درب را باز کرده و به کمک شما بیایند..

3-نوار دود بند

این نوار پلاستیکی نسوز در اطراف درب قرار میگیرد و مانع از ورود هر گونه دود و حرارت به آن سوی درب میشود.

4-لولای فولادی ضد حریق

باعث می‌شود که در زمان آتش سوزی شما بتوانید به راحتی درب را باز و بسته کنید و داغ شدن درب باعث اختلال در عملکرد آن نشود.

5-چهارچوب پروفیلی

. این چهارچوب ‌ها برای مقاومت بهتر از ورق هیدروکربن ساخته شده‌اند و ضخامتی در حدود 1.5 میلیمتر دارند

 

 

انواع درب های ضد حریق

 

این درب ها با ترکیب چندین متریال مختلف و با توجه به میزان مقاومت مورد نیاز، ساخته می شوند. عموماً از ترکیب شیشه، استیل، چوب و آلومنیوم در ساخت آن استفاده می شود.

1-درب ضد حریق چوبی

در ساخت این نوع از درب از پلای وود و یا هسته کامپوزیت استفاده می شود؛ زیرا در برابر حریق مقاوم بوده چگالی بالایی دارند. در اطراف هسته درب نیز از انواع چوب لمینیت شده و یا MDF. همچنین درزگیرهای دود بند نصب شده در دور تا دور آن، مانع از عبور آتش و دود می شود.

با توجه به میزان مقاومت پایین این نوع از درب در مقایسه با درب شیشه ای وفلزی؛ بهتر است که دیوارهای اطراف نیز مقاوم در برابر حریق باشند.

2-درب ضد حریق فلزی

این درب ها از جنس استیل ساخته می شوند.درب ضد حریق استیل بسیار مقاوم می باشد و علاوه بر ایستادگی در برابر حریق، امنیت و ماندگاری بالایی نیز دارد. برخی از انواع این درب ها قابلیت مقاومت تا 4 ساعت را داشته و شعله های آتش و دود را داخل محیط نگه می دارد تا وارد فضاهای دیگر نشود. در نتیجه فرصت کافی برای خروج افراد و اطفا حریق فراهم می آورد.

 

3-درب ضد حریق شیشه ای

شاید باور اینکه شیشه متریالی موثر برای جلوگیری از پخش آتش و نفوذ آن باشد، سخت به نظر برسد. با پیشرفت تکنولوژی این امکان فراهم آمده تا درب شیشه ای نیز انتخاب مناسبی باشد. نکته قابل توجه این است که شیشه بکار برده شده در این نوع از درب باید در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و تست های مقاومت نیز بر روی آن انجام شده باشد. ذکر این نکته ضروری است که این نوع از شیشه در مقابله با حرارت و آتش شفاف باقی می ماند و نور همچنان از آن عبور می کند.

درب های شیشه ای ضد حریق قابلیت تحمل حرارت تا 870 درجه سانتی گراد را به مدت زمان 120 دقیقه دارند، علاوه بر این عایق حرارت و دود نیز می باشد .