22
ژانویه

انواع بازشوی درب های ضد حریق

درب ابتدایی ترین وسیله ساختمان است که برای حفظ حریم بوده واما با گذشت زمان وتغییر در سلیقه افراد درب ها دارای ظاهرمتفاوتی شدند. ما  در این مطلب قصد داریم که انواع بازشوی درب ها را برایتان توضیح دهیم.

انواع بازشوی درب ها :

1- لنگه ای

2- ریلی

3- تاشو

4- سکشنال

5- گردان

 

درب لنگه ای:

یکی از معمولی ترین بازشوی درب ها بازشوی لنگه ای می باشد. تعداد لنگه های این درب ها بنا به وزن و ابعاد درب می تواند متغییر باشد .بایستی جهت بازشدن این درب ها به سمت داخل فضا باشد تا در عبور و مرور عابرین مختل نشود.

 

 

درب ریلی :

دومین نوع بازشوی درب ها بازشوی ریلی می باشد .معمولا در داخل درب ها بازشوی ریلی از یک ریل هرزگرد و نگهدارنده استفاده می شود .البته درصورت اتوماتیک بودن درب شاهد استفاده از موتور و ریل دندانه دار می باشیم .

غالبا این درب ها به صورت یک تکه تولید می شوند که بازو بست آن ها به وسیله اعمال نیرو یا موتور انجام می شود اما در برخی از بازشوهای ریلی درب به صورت چندتکه می باشد که نحوه بازشدن به صورت تلسکوپی صورت می گیرد .

اکثر درب های ریلی در اماکنی همچون فرودگاه –فروشگاه – پاساژ-پارکینگ –حیاط و خانه ها استفاده می شود .

درب تاشو:

غالبا تعداد تکه های درب های تاشو بیش از دو عدد بوده وبه صورت یک یا دو طرفه بازو بسته می شوند .معمولا در داخل درب های تاشو از یک ریل خاص و همچنین لولاهای مناسب استفاده می شود تا درب به آسانی بازو بسته شود .

سکشنال:

بازشوی سکشنال یکی از جالب ترین نوع بازشو درمیان درب ها می باشد .نحوه ی کارکرد این درب ها به گونه ای است که درب بانیرو و موتوربه وسیله بازو در زیر سقف یا در مقابل دیوارکناری قرار می گیرد.اشغال فضای این درب ها از درب ریلی نیز کمترمی باشد .

گردان:

آخرین بازشو درمیان درب ها بازشوی گردان می باشد .که خود درب های گردان در دو نوع :اتوماتیک و دستی می باشد .

درب اتوماتیک :

 

پس از قرارگیری کاربر در مقابل درب سنسورهای وزن حضور کاربر را تشخیص داده و به موتور فرمان گردش می دهند .پس از عبور کاربر ترمز ها از چرخش اضافه درب جلوگیری می کنند .

دستی:کاربر بایستی باله ی درب را با اعمال نیرو حرکت داده و از آن عبور کند .پس از عبور کاربر ترمز های مکانیکی از چرخش اضافه درب جلوگیری می کنند .

اکثراز درب های بازشوی گردان در اماکنی همچون فروشگاه-فرودگاه –هتل ها و پاساژها استفاده می شود.

 

 انواع بازشوی درب های ضد حریق

برای انتخاب و خرید درب ها اولین چیزی که باید در نظر گرفته شود، جهت بازشوی درب ها است. انتخاب درب ها به ظاهر ساده است. اما اگر بدون توجه و دقت کافی انتخاب شود. عملکرد درستی نخواهد داشت و آزاردهنده خواهد بود.

 

بازشوی درب های مسکونی

انواع بازشوی درب های مسکونی تنوع بسیار زیادی ندارد و اغلب بازشوی درب های داخلی در خانه های مسکونی به سمت داخل می باشد. که از یک طرف توسط لولا به چهارچوب یا قاب متصل می شوند. و تنها از یک جهت روی لولا می چرخند. مگر اینکه فضای کافی در خانه نداشته باشیم یا از لحاظ مجوزهای مربوط به شهرداری این مکان برای ما فعال نباشد. آن زمان از درب های بیرون بازشو استفاده می کنیم.

درب ها از نظر بازشو به دو دسته تقسیم می شوند:

راست بازشو:

درب هایی هستند که وقتی از بیرون به آن نگاه می کنیم با دست راست باز شده و در به سمت راست کشیده می شود.

جهت بازشوی درب ضد حریق

چپ بازشو:

درب هایی هستند که وقتی از بیرون به آن نگاه می کنیم با دست چپ باز شده و در به سمت چپ کشیده می شود. به طور کلی جهت بازشو بودن درب ها به موقعیت آن و جهت قرارگیری و دستگیره و لوله های آن بستگی دراد. زمانی که در به سمت شما باز می شود هر سمتی که دستگیره قرار بگیرد چپ یا راست بازشو بودن درب ها مشخص می کند.

 

قانونی در بین نجاران و درب سازان از قدیم وجود دارد که در همه ی جهان این روش مرسوم است. که وقتی درب به سمت شما باز می شود. اگر دستگیره در دست راست شما باشد آن درب راست بازشو است. و اگر دستگیره در دست چپ شما باشد، آن درب چپ بازشو است.

انتخاب بازشو درب برای فضاهای عمومی و مسکونی:

اگر دربی که انتخاب می کنیم برای فضاهای عمومی می باشد. مانند مدارس، کتابخانه ها، سینماها، سالن های آمفی تئاتر و،… باید بیرون بازشو باشد. چرا که این مکان ها جمعیت زیادی را در خود جای می دهد و خروج این جمعیت به آسانی میسر نیست.

برای ورودی منازل مسکونی باید دقت کنیم که جهت بازشو را به درستی انتخاب کنیم. برای فضاهای مسکونی ورودی درب همواره به سمت گشودگی می باشد.

درب های ضد حریق:

بازشوی درب های ضد حریق فرقی با درب های معمولی ندارد. همانطور که جهت بازشوهای درب های داخلی را مشخص می کنیم. می توانیم درب های ضد حریق را هم به همان طریق مشخص کنیم. برای درب های ضد حریق در تمامی طبقات بازشو باید از داخل لابی آسانسور به سمت پلکان ها باز شوند. به جزء طبقه همکف که باید به سمت راه خروج باز شود.