08
نوامبر

درب ضد حریق چوبی و یا درب ضد حریق طرح چوب ؟

درب ضد حریق چوبی

درب ضد حریق تماما چوب قطعا دارای تاییدیه سازمان آتش نشانی و گواهینامه فنی نمی باشد. زیرا جنس چوب مقاومت زیادی در برابر حریق و دود ندارد و نمی تواند از انتشار آتشسوزی و گاز های سمی مانند کربن دی اکسید از ساختمان محافظت کند.

همانطور که می دانید صنعت ساختمان سازی روز به روز در حال افزایش است. و همچین الزامات و ضوابط آتش نشانی نیز در این زمینه سخت گیرانه تر شده است .

یکی از الزامات ساختمان ها، وجود درب ضد حریق مورد تایید آتش نشانی می باشد. که اگراین مورد اجرا نشود، گواهی پایان کار به کارفرما داده نمی شود. به همین خاطر در خرید درب مقاوم به حریق ساختمان باید دقت بسیاری شود.

 

 

درب ضد حریق چوبی

 

در ضد حریق تمام چوب

متاسفانه امروز شرکت هایی با عنوان درب ضد حریق چوبی با تاییدیه آتش نشانی، در های خود را به فروش می رسانند. اما همانطور که در بالا گفتیم درب ضد حریق تمام چوب مورد تاید سازمان آتش نشانی نیست.

اگر شما تمایل به خرید این مدل درب ها را برای ساختمان خود دارید، بهتر است که درب ضد حریق با طرح چوب را خریداری کنید. نه جنس تمام چوبی!!! مگر اینکه در ساخت درب مورد نظر، خارج از ایران از علم نانو استفاده شده باشد و جنسش چوب روسی باشد. همچنین از متریال بخصوصی در تولید آن بکار رفته باشد. اطمینان داشته باشید که از تست های ایمنی مختلفی نیز عبور کرده باشد. اما با این حال بازم مقاومت آنها در مقایسه با درب های فلزی کمتر می باشد.

درب ضد حریق ساختار فلزی دارد اما جنس روکش بکار رفته در آن می تواند چوب یا فلز باشد. البته هر ساله استاندارد های مشخصی برای نوع چوب و متریال بکار رفته در این نوع درب ها ارائه می گردد.

 

مشخصات درب ضد حریق چوبی

برای گرفتن تاییدیه پایانکار ساختمان از سازمان آتش نشانی، لازم می باشد که ضخامت در ضد حریق 1.5 سانتی باشد.  درب باید بدون هیچ خطوط cnc باشد و هیچگونه کنده کاری بر روی درب ضد حریق چوبی ایجاد نشده باشد.

این درب ها نیز مانند درب های ضد حریق فلزی، دارای متعلقاتی میباشد. مانند نوار دودبند ضد حریق که در چهارچوب درب نصب می شود و منافذ خالی بین درب و چهارچوب را پر می کند. از دیگر متلقات الزامی درب ضد حریق، سیستم های آرام بند می باشد. که نصب آرام بند اکثرا در بالای درب می باشد. نوع دستگیره نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

 

 

 

 

لازم به ذکر است که درب چوبی ضد حریق  از زیبایی زیادی برخوردار می باشد و طرفداران خودش را دارد. و باعث زیبایی بیشتر محیط می شود. و ظاهر جذاب تری نسبت به درب ضد حریق فلزی دارد.

درب مورد تایید آتش نشانی به دو صورت در ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد:

1_ در ساختمان هایی که ارتفاع کمتر از 28 متر دارند. (ابا تاییدیه استاندارد آتش نشانی و تاییدیه نظام مهندسی)

2_ ساختمان هایی ارتفاع بیش از 28 متر دارند. (با تاییدیه استاندارد UL)

 

ابعاد استاندارد  درب ضد حریق (تک لنگه)  مورد تاییده سازمان آتش نشانی:

  1. 210*110 سانتی متر ابعاد داخل به داخل ساب فریم ( فریم انتظار)
  2. 210*105 سانتی متر ابعاد داخل به داخل ساب فریم (فریم انتظار)

 

 

قیمت درب ضد حریق چوبی

در های ضدحریق از نظر جنس، سه نوع هستند: جنس شیشه ای، جنس فلزی و جنس طرح چوب

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هر کدوم از آنها، می توانید به مقاله های سایت ما مراجعه بفرمایید.  و همچنینن برای اطلاع از قیمت درب ضد حریق چوبی به صورت به روز، به فروشگاه سایت لیدوما مراجعه بفرمایید.