نوار دودبند چگونه باعث مهار آتش و دود می شود؟
09
مارس

نحوه ی عملکرد نوار دودبند ضدحریق

نوار دودبند و یا نوار حجیم شونده ضدحریق، در درب های ورودی و در پنجره ها نصب می شود. و با نصب نوار دودبند آتش ایجاد شده کنترل می شود.

همانطور که ویدیو مشاهده کردید نوار دودبند به محض وجود گرما و حریق، نوار دودبند پف کرده و مانع عبور دود و گاز ها می شود.

این عمل باعث می شود هیچ اکسیژن دیگری از درزها وارد محل آتش سوزی نشود.
نوار دودبند ضد حریق یکی از متعقات درب های ضد حریق به شمار می رود. عملکرد این درزگیر ضد حریق به طوری است که در هنگام آتشسوزی خاصیت پف شوندگی دارد. یعنی اینکه زمانی که حرارت و یا حریقی بوجود آمده باشد، این نوار دودبند فعالیت خود را شروع می کند. و منافذ بین درب و چهارچوب درب را به صورت کامل پر می کند.
نوار دودبند مش یکی از بهترین نوار دودبندها به حساب می آید و خاصیت چسبندگی بالایی دارد.
لیدومادرب تولید کننده درب ضد حریق و نوار دودبند (ذرزگیر درب) در ایران می باشد.

اجتماع سه عنصر اکسیژن، سوخت و حرارت مثلت حریق را تشکیل می دهند. که با وجود این سه عنصر، حریق تشکیل می شود. لازم به ذکر است که با از بین رفتن یکی از عناصر،  عمل  احتراق متوقف می شود و آتش خاموش می شود.

همانطور که در بالا گفته شد، با تمام شدن عنصر اکسیژن در محل آتش سوزی، یکی از اضلاع آتش سوزی از بین می رود. و آتش خاموش می شود.

 

نوار دودبند ضد حریق با چسب 3M

مزایای نوار دودبند ضدحریق /  نوار حجیم شونده :

یکی از مزایای این نوار دودبند، سازگاری با سلامت بهداشت و محیط زیست می باشد. به دلیل اینکه در اثر حرارت، هیچ دود مضری تولید نمی کند.

برای تولید این نوار دودبند از پلیمر غیر مضر و مواد معدنی استفاده شده است. به همین دیل مورد تایید سازمان بهداشت سلامت و محیط زیست می باشد.

یکی دیگر از مزایای این نوار دودبند این است که بعد از برخورد با حرارت، حالت چسبندگی پیدا نمی کند.

یعنی بین چارچوب درب و پنجره ها، چسبندگی ایجاد نمی شود و بعد از سردشدن راحت برداشته می شود.

این درزگیر ضدحریق، یک مزایای دیگر آن صرفه جویی در انرژی می باشد. زیرا با نصب شدن این نوار بین لنگه و چارچوب، مانع از هدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی در فصول سرما و گرما می شود.

هیچ محدودیتی در نصب این درزگیر وجود ندارد. و می توانیم در تولید درب های ضد حریق مراکز عمومی، منازل، فرودگاه ها، مدارس و،…… از این نوار استفاده کنیم.