تاریخچه و قدمت درب ضد حریق
18
ژانویه

تاریخچه ی درب ضد حریق

تاریخچه ی درب ضد حریق برمی گردد به زمانی که انسانها با افزایش شهرنشینی از آتش بهره های زیادی می بردند.  اما با مسئله ی حریق که جان و مالشان را به خطر می انداخت روبرو شدند. و دامنه ی آسیب های حریق هم پای پیشرفت چشمگیر علم و تکنولوژی گسترش پیدا کرده است.

درب آتش یا همان درب ضد حریق، قسمتی از سیستم های محافظت ساختمان در برابر حریق است و از آن به منظور مهار آتش، دود و خروج اضطراری استفاده می شود، اهمیت عملکرد و مقاومت یک وسیله در برابر آتش زمانی آشکار می شود که روزانه با آن سر و کار داریم و کنترل دسترسی موضوعی غیر قابل انکار است که می بایست درب های ضد حریق پاسخگوی نیاز ها باشند.

در دنیا درب ضد حریق بر اساس دو استاندارد کلی تولید می گردد:

آمریکایی: (NATIONAL FIRE PROTECTION ASSOCIATION (NFPA و (UNDERWRITERS LABORATORIES (UL

هندی یا انگلیسی:  (BRITISH STANDARDS (BS و (INDIAN STANDARDS(IS

 

در فضاهای مدرن امروزی نسبت به گذشته 8 برابر احتمال آتش سوزی یا حریق افزایش یافته است.

اما نزدیکی خطر حریق و شدت آن را تا چه حد باور کرده ایم ؟ و همچنین تا چه جدی گرفته ایم؟

حفاظت از ساختمان در برابر حریق به عهده سازمان آتش نشانی نمی باشد.  زیرا با فرض بهترین حالت که این سازمان به روز ترین تکنولوژی و کارکنان دوره دیده ماهر هم در اختیار داشته باشد.

تنها  در اطفای آن کمک می نمایند. رسانه های عمومی گاهی خبر خسارات مالی و تلفات حریق را به گوش ما می رسانند و بر اساس گزارش NFPA سال های 2007 تا 2011 در کشور امریکا 366.600 مورد حریق خانگی رخ داده است، یعنی حریق در ساختمان ها هر روز جان 7 نفر را می گیرد علت اصلی حریق های خانگی تجهیزات پخت و پز بوده اند. مواد قابل اشتعال دخانی، دلیل آغاز  آتش سوزی می باشند. و مسن تر ها بیشتر افراد فوت شده را طبق این گزارش تشکیل می دهند.

براساس تاریخچه ی درب ضد حریق در ایران روزانه 6 نفر جان خود را بر اثر حریق از دست می دهند. بر اساس پیش آمد های حریق تعداد زیادی از نیرو های انسانی و امکانات کشوری صرف باز سازی مناطق آسیب دیده می شوند.

و قسمت غیر قابل جبران این حوادث مردم بی گناه اند که جان خود را در این حریق ها از دست می دهند.

شهر هایی که بدون رعایت مقررات ایمنی گسترش یافته اند باعث شده اند. الگوی زندگی انسانها با مشکلات، تغییرات و تحولات اساسی رو به رو شود. در هر کشور مدارک فنی متعددی مانند مقررات ملی ساختمان، آیین نامه ها، استاندارد ها و مشخصات فنی منتشر می شود. و وظیفه ی جامعه مهندسی است که به ویژگی ها و هدف تهیه هر مدرک توجه خاصی داشته باشند. مطالعات نشان داده 80 درصد آسیب حریق ها با اقدامات پیشگیری و به کارگیری درب ضد حریق قابل کنترل است.

 

 

به نظر شما در چه مکان هایی استفاده از درب ضد حریق ضروری است ؟

منازل مسکونی، ساختمان های تجاری، ادارات، ورزشگاه ها، بیمارستان ها، انبارها، کارخانجات، مدارس و به طور کلی تمام فضاهای بسته ای که امنیت آن جا حائز اهمیت است. و احتمال حریق در آنجا وجود دارد. با توجه به مکان مورد استفاده ی درب ضد حریق، این درب در برابر آتش مقاومت مشخصی دارد. که طبق آن، فهرست جزئیات اعمال شده و در ظاهر نهایی محصول نمایان می گردد. درب های ضد حریق با مقاومت های 60، 90 ، 180 و 240 دقیقه در برابر آتش اجرا می گردند. که در مرحله نهایی با رنگ الکترواستاتیک پوشانده می شوند. شایان ذکر است در مقاومت های بالای 90 امکان تعبیه ی پنجره دید وجود ندارد.

در هر کشوری مدارک فنی متعددی مانند مقررات ملی ساختمان، آیین نامه ها، استاندارد ها و مشخصات فنی همه ساله منتشر میشود. و وظیفه ی جامعه مهندسین این است که به ویژگی ها و هدف تهیه هر مدرک توجه خاصی داشته باشند. از این رو درب ضد آتش نیز از جمله همین مقررات ساختمانی به حساب می آید.

در صورت نیاز به تولید هرگونه درب ضد حریق سفارشی با ابعاد و اندازه های مختلف در خدمت شما دوستان عزیز می باشیم.

همچنین به اطلاع میرسانیم درب ضد حریق لیدوما  آماده ارسال درب  به تهران ، کاشان ، مازندران ، گیلان، اراک ، خوزستان  ، شیراز  و… سراسر ایران میباشد.