• تلفن: (10خط ویژه)44125000-021
  • موبایل: (اخلاقی)09120241953
  • ایمیل: info@lidomaeng.ir
  • ساعات کاری: 08:30-17:30
  •  

هر آنچه که باید درباره درب ضد حریق بدانیم

  • خانه
  • /
  • هر آنچه که باید درباره درب ضد حریق بدانیم

 

1- وجود درب های ضد حریق در چه نوع ساختمان هایی الزامی می باشد ؟

وجود دربهای ضد حریق در ساختمان هایی که بیشتر از 5 طبقه دارند ، الزامی می باشد . و همچنین وجود درب ضد حریق در بیمارستان ها ، اداره جات ، فروشگاه ها و ، …… واجب است .

2-گواهی اصالت کالای درب ضد حریق چیست؟

اصالت کالای درب ضد حریق ، برگه ای است که شرکت های سازنده دربهای ضد حریق آن را صادر می کنند . و در اختیار مشتریان قرار می دهند . و ارائه ی این برگه به سازمان آتش نشانی جهت اخذ پایان کاری الزامی می باشد .

 

نمونه گواهی اصالت درب ضد حریق

3-متعلقات دربهای ضد حریق چیست؟

دستگیره پانیک بار– دستگیره پشت ( ساده و یا کلید خور ) – جک آرامبند و نوار درز گیر از متعلقات اجتناب ناپذیر درب ضد حریق است

۴-درب ضد حریق باید دارای چه تاییدیه ای باشد ؟

دربهای ضد حریق باید مورد تاییده مرکز تحقیقات ایران BHRC  یا اداره استاندارد ایران و اداره آتشنشانی باشد .   و همچنین مدرک معتبر تست آزمایشگاهی بین المللی EFECTIS و یا UL را دارا باشد .

5- مقاومت درب های ضد حریق در برابر آتش به چه  چقدر است؟

دربهای ضد حریق از مقاومت ۶۰ الی ۲۴۰ دقیقه در بازار موجود است . لازم به ذکر است که بستگی به نوع پروژه ساختمانی و دستورالعمل اداره آتشنشانی دارد .

6- نحوه جاگذاری کادر کاذب جهت نصب دربهای ضد حریق در ساختمان به چه صورت است؟

وجود درب ضد حریق در ساختمان های در حال احداث بایستی فریمی از قوطی 40*80 در پروژه نصب شود.

که یک سانتی متر از عرض و یک سانتی متر از طول از ابعاد خریداری شده بزرگتر باشد .

برای ساختمانهایی که دیوارهای مستحکم بتنی و یا سنگ کاری شده دارند. نیازی به جایگذاری فرم نیست و دربها توسط پیچ و رول پلاک به دیوار نصب و یا داخل چهارچوب درب توسط بتن و مصالح بنایی پر میشود.

ابعاد استاندارد درب های ضد حریق 105*210و 110*210می باشد.

ابعاد پشت تا پشت چهار چوب درب ضد حریق ابعاد داخل دهانه کادرکاذب از قوطی ۶*۳
105*210 106*211
110*210 111*211

7- نحوه تعیین جهت بازشو دربهای ضد حریق چیست؟

جهت بازشو دربهای ضد حریق بایستی به صورتی در نظر گرفته شود .که ضمن تسهیل در مواقع خروج اضطراری، مزاحمتی برای خروج سریع افراد از داخل ساختمان و هچنین جهت ورود گروههای امداد و نجات ایجاد نکند  .

معمولا جهت بازشو به شکل بیرون بازشو از سمت واحد آپارتمان به سمت راه پله فرار می باشد. با در نظر گرفتن این نکته که مانعی جهت خروج افراد از بقیه طبقات ایجاد نکند.

8- آیا از دربهای چوبی ضد حریق در ساختمان می توان استفاده کرد؟

وجود درب ضد حریق طرح چوبی در ایران فقط برای ساختمانهایی است. که دستورالعمل ضوابط آتشنشانی آنها قبل از ۱۳۹۳/۰۹/۰۱ صادر شده است. قابل استفاده است.

9- مواردی که پس از نصب دربهای ضد حریق باید رعایت شود :

– طبق ضوابط آتشنشانی چهارچوب درب های ضد حریق حتما توسط دوغاب سیمان پر شود.
– در هنگام پر کردن چهارچوب قبل از دوغاب ریزی چهارچوب حتما از قسمت وسط بالا و پایین توسط چوب مهار شود. تا از تغییر ابعاد و شکم دادن چهار چوب جلوگیری شود.

– بعد از نصب جک آرامبند و اتصال آن به درب در صورتی که به هر دلیل نیاز است .که درب برای مدت طولانی باز بماند. (بیش از یک ساعت) حتما جک از محل بازوی آن از روی درب جدا شود. در غیر این صورت جک درب خاصیت خود را از دست داده و از گارانتی خارج می شود.(جک درب برای بسته نگاه داشتن درب طراحی شده . و با باز نگه داشتن آن به مدت طولانی باعث تغییر حالت فنر داخل آن و تخلیه روغن آن میگردد.)

– به افرادی که از درب بهره برداری می نمایند توصیه میگردد. درهنگام باز کردن درب – دستگیره پشت درب کامل به سمت پایین فشار داده شود. و از کشیدن دستگیره در حالت نیمه باز خوداری نمایند.زیرا این حالت باعث شکستن دستگیره و خارج شدن آن از محل پیچها می گردد.